Paljasjuursetest roosidest

Kõige ökonoomsem viis osta roositaimi – on osta neid paljasjuurselt. Paljasjuursed roosid on puhkeseisundis olevad taimed, neil ei ole lehti ega õisi. Nad ei vaja veel elutegevuseks mulda ning neid saab transportida kilepakendis. Paljasjuurseid roose istutatakse aprillis, Eesti tingimustes aprilli 2-3 nädal on selleks tegevuseks parim aeg.

Puhkeseisundis paljasjuursed taimed tuleks istutada kohale esimesel võimalusel. Väiksed miinuskraadid ei tee neile midagi. Suuremad külmad võivad aga koort kahjustada. Siis tuleks paljasjuurseid roose katta turbaga samamoodi nagu aias talvituvaid roose.

Kui olete tellinud paljasjuursed roosid posti teel, siis palun võtke need postikapist või -asutusest välja nende saabumise päeval, kuna nad ei talu läbikuivamist. Kui rooside istutamine ei ole mingil põhjusel koheselt võimalik, siis säilitage roose kuni istutuseni külmkapis temperatuuril 0 kuni +5C°. Külmkapis säilitamisel pakkida juured kilesse või fooliumisse, võrsed jätta välja.

Paljasjuursed roosid võib istutada ajutiselt ka potti, hoida potiga valgusküllases kohas ja jääda ootama sobivat aega õue istutamiseks. Kui pungad on puhkenud, siis taimi enne öökülmade möödumist õue istutada ei tohi. Noored võrsed on külmaõrnad!

Paljasjuurseid roose ei soovita ajutiseks hoiustamiseks istutada kasvuhoonesse, sest intensiivne päikesevalgus ja soojus kiirendavad vedeliku aurustumist, kuid veel juurdumata taimel pole võimalik niiskuskadu kompenseerida.

Paljasjuursete rooside istutamiseks läheb Teil vaja: labidat, harki, hästi komposteerunud sõnnikut, veega anumat rooside leotamiseks, kastekannu või voolikut istutusjärgseks kastmiseks.

Istutamise käik:

  • Enne istutamist leotage roose veevannis 30 minutit kuni üks tund; Ärge jätke roose pikaks ajaks vette ligunema, roosid “upuvad”;
  • Kaevake roosile istutusauk mõõtmetega 40x40cm;
  • Kobestage augu põhi hargiga, et juured saaksid paremini areneda;
  • Segage väljakaevatud muld hästi lagunenud sõnnikuga (40% sõnnikut, 60% mulda), eriti hea on hobusesõnnik, soovitavalt mitte kasutada kanakakat, kuna see sisaldab liigselt lämmastikku;
  • Oluline on toitaineterikast mulda laotada augu põhja, kuna noored juured arenevad juuretipust. Mitte kasutada lagunemata sõnnikut, see võib juuri põletada;
  • Väga oluline on enne istutamist kärpida paljasjuurse roosi võrseid. Võrsed võiksid jääda peale kärpimist maksimaalselt 20cm pikkused. Liiga lopsakas maapealne osa võib põhjustada taime läbikuivamist ja seega hukku. Kärpida võib ka väga pikki juuri. Juurte ja võrsete ideaalne pikkuse suhe oleks: 1/3 võrsetele ja 2/3 juurtele;
  • Paigutage istik istutusauku nii, et kõik juureotsad oleksid suunaga allapoole, ülespoole suunatud juur tööle ei hakka. Taime pookekoht peaks meie kliimas jääma 8 cm sügavusele mulla alla;
  • Hakake väljakaevatud ja segatud mulda auku lükkama, samal ajal kastke ohtralt, ärge tampige roosi juurte peal, vesi tihendab mulla juurte ümber täpselt parajalt;
  • Juurdumine võtab aega 2-3 nädalat, sel ajal tuleks hoida mulda parasniiskena, et vältida taime kuivamist, aga ka juurde mädanemist.

NB! Meil müüdavad paljasjuursed roosid ei ole samad, mida müüakse sageli postimüügikataloogides ja laatadel kile-tuutudes! Nendes 5-7cm läbimõõduga kile-tuutudes müüdavad taimekesed on samal aastal poogitud ja neil on sageli vaid üks võrse. Meie roosid on vääristatud juba eelmisel aastal ja neil on vähemalt 3 tugevat puitunud võrset.

Kes ennast roosikasvatuse alal väga koduselt ei tunne, eelistab ehk soetada juba potistatud roose, kuigi taime kvaliteedi seisukohast ei ole siin olulist vahet võrreldes paljasjuursete roosidega. Meie konteinerroosid on istutatud 3-4 liitristesse anumatesse sõltuvalt roosi suurusest. Väänroosid vajavad tavaliselt suuremat potti. Konteinerroose võib maha istutada kohe, kui öökülmad on möödunud ja neid võib istutada terve suve. Külmaõrnemaid sorte on soovitav istutada siiski suve esimesel poolel – kuni juuli lõpuni. Halvasti juurdunud roositaim võib külmal talvel hukkuda.